Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно в Україні

  Модуль 4
«Нормативно — правове забезпечення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні»


січень 2002 — лютий 2003

Метою модулю є розробка рекомендацій щодо впровадження в Україні сучасних концептуальних підходів до створення єдиної системи реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Секторальні спеціалісти:
з України:
Наталія Соколовська
з Канади:
Келі Грін — бізнес-аналітик, Коорпорація інформаційних послуг провінції Саскачевань (Information Services Corporation)
Вікі Мак-Мілан — інспектор з питань власності на нерухомість, Альбертська служба реєстрації прав на нерухомість (Alberta Land Titles and Surveys)
Рік Вілсон — Головний реєстратор та Головний директор, Бюро реєстрації власності, відділ у справах споживачів та корпоративних справ, Департамент фінансів (The Property Registry, Consumer and Corporate Affairs Division, Department of Finance)
Результати роботи модулю:
 • підготовлено і подано до Верховної Ради України проект концепції законопроекту про реєстрацію нерухомого майна та прав власності на нього як єдиного цілого у єдиній реєстраційній установі »»». Рекомендації проекту враховані у проекті Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (пройшов 1-е читання у Верховній Раді України)
 • документи, розроблені в рамках модулю, суттєво вплинули на видання Указу Президента України «Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» »»»
На початковому етапі:
 • Робочою групою >>> модулю було проаналізовано сучасний стан нормативно-правової бази, визначено перелік нагальних проблем з питання реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні.
 • Підготовлена Аналітична записка, яка спрямована на висвітленя проблемних питань при створенні системи реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, що б відповідала сучасним вимогам.

Семінар 1
24 травня 2002 р. у Канадському посольстві був проведенний семінар «Стан і перспективи забезпечення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні», основна мета якого визначити шляхи і правові основи створення в Україні централізованної, прозорої системи реєстрації прав власності на нерухоме майно, в якій достовірність інформації гарантується державою.

В семінарі взяли участь народні депутати України, фахівці Верховної Ради, Кабінету Міністрів, міністерств та відомств, представники регіонів України, а також працівники Канадійського посольства, канадські експерти — Келлі Грін та Вікі Мак-Мілан, і представники Світового банку. На семінарі були розглянуті питання про стан нормативно-правового забезпечення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, особливості цієї реєстрації, перешкоди у створенні єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно в Україні, досвід Канади у створенні системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та інш.

Стажування
Робоча група у складі 14 чоловік відвідала Канаду з 31 травня по 13 червня 2002 р.
Головними результатами стажування (за оцінками членів робочої групи) стали

 • Спільне розуміння системи організації і функціонування реєстру прав власності на нерухомість в провінціях Канади, його спрямованість на захист прав власників.
 • Ознайомлення з високим рівнем професійних вимог до особи державного реєстратора.
 • Ознайомлення з перевагами комп’ютерізації процесу реєстрації прав на нерухоме майно
  • точність даних та їх цілісність,
  • доступ до інформації в режимі реального часу,
  • пріоритет реєстрації на підставі дати надсилання,
  • покращена захищеність даних
  • та інш.
 • З’ясування основних принципів на яких базується існуюча система реєстрації прав власності на нерухоме майно, це
  • земля і будинки являються одним цілим,
  • гарантія держави щодо достовірності інформації, забезпечення компенсації у випадку виникнення помилки при реєстрації,
  • прозорість процесу реєстрації, громадськість має доступ до користування публічною інформацією реєстраційною системою,
  • система реєстрації прав власності на нерухоме майно є самодостатньою,
  • основним елементом системи реєстрації є реєстраційний акт про поточний статус прав на нерухомість, який є уніфікованим і містить мінімальну, але достатню інформацію.

Семінар 2
18 жовтня 2002 р. відбувся другий семінар у Верховній Раді України з модулю «Створення системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, проблеми та перспективи, шляхи їх розв’язання», основна мета якого визначити та проаналізувати проблемні питання концептуального характеру, що склалися в Україні при створенні системи реєстрації прав власності на нерухоме майно, яка б відповідала сучасним вимогам і запропонувати можливі шляхи їх роз’язання.

В семінарі брали участь народні депутати України, фахівці Верховної Ради, Кабінету Міністрів, міністерств та відомств, представники регіонів України, а також канадські експерти — Рік Вілсон та Келлі Грін і представники Світового банку.

На семінарі були розглянуті питання про проблеми законодавчого забезпечення системи державної реєстрації прав власності об’єктів нерухомості, міжнародний досвід функціонування реєстрів прав власності на нерухоме майно в Україні, концептуальні підходи щодо створення єдиної системи реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні тощо.

Стажування 2
18-26 листопада відбувся візит 5 українських експертів до Канади для більш поглибленного вивчення механізму функціонування зазначенного реєстру.

Круглий стіл
Авторським колективом підготовлений кінцевий документ, який включає в собі пропозиції до принципів створення ефективної системи реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і був обговорений на Круглому столі у Верховній Раді 12 лютого.